Duben 2015

Menstruace ekologicky

12. dubna 2015 v 10:41 | Divoženka |  (Ekologické) alternativy
Článek pro ženy o ženských problémech. Omlouvám se za místy naturalistické popisy. Vznikl z potřeby, alespoň pro sebe, zareagovat na často bouřlivé diskuze mezi ženami (i muži překvapivě), které ekologické alternativy hygienických pomůcek vyvolávají.

Pro všechny, kteří se byť jen trochu zajímají o svoji ekologickou stopu, znamenají běžné menstruační potřeby problém. Taková vložka nebo tampon se dá směle přirovnat k dětské pleně. Některé druhy jsou prakticky nerozložitelné (především s absorbčním gelem), jiné za 200 až 300 let, energeticky náročná je jejich výroba a distribuce a v neposlední řadě obsahují řadu ne neškodných chemikálií.

Když uvažuji, že běžná žena spotřebuje cca 25ks vložek/tamponů každý měsíc (nepočítám intimky mezi periodami), jsme již na 300 kouscích ročně. Můžeme odhadovat, že žena prožije 30 let aktivního krvácení (počítáme s několika těhotenstvími a kojením), to je 9000 vložek za život. A to už je pořádné číslo. Zkusme si jen tak v hlavě odhadnout, kolik aktuálně plodných žen žije v ČR, Evropě, světě... a používá tyto pomůcky. Zkusme si k tomu představit, kolik batolat na světě je právě přebalováno do jednorázových plen. A všimli jste si někdy, kolik odpadu se dvakrát týdně odveze ze sídlišť?

Ať už ten odpad končí na skládkách, spalovnách nebo v oceánech, je pro mě ta představa natolik děsivá, že každý den přemýšlím o alternativách a minimalizaci mého znečišťování planety. Bohužel nelze vše vyřešit úplně, ale minimalizovat páchané škody by mohl (a měl) každý.

Problém dámských hygienických pomůcek se dá vyřešit celkem snadno a pojednání o tom na internetu je hafo - od látkových vložek, přes tampony z mořských hub. Já osobně mám výbornou zkušenost s menstruačním kalíškem. Jedná se o pohárek ze silikonu, který se zavádí do pochvy, kde zachycuje menstruační tekutinu. Zavádění a vyjímání je při troše cviku jednoduché, údržba také - staší umýt vodou. Pouze mezi cykly vyvařujeme.

A jaké jsou klady v porovnání s jednorázovými vložkami/tampony?

Je ekologičtější a ekonomičtější. Stačí jednorázová investice na několik let - teoreticky stačí jeden kalíšek před porodem a druhý po porodu (větší). Ten můj stál 200 Kč, pochopitelně lze sehnat i řádově dražší. Z hlediska ekologie se jedná především o rapidní snížení objemu odpadu, nutnosti pravidelné distribuce a množství chemikálií a energie při výrobě. (Nedělám si iluze, že by lékařský silikon byl nějaký ekologický zázrak. Bohužel relevantní informace jsou na internetu pro mě nedohledatelné.)

Zdravotní benefity. Záměrně nepíšu nezávadnost - nenarazila jsem na žádný uskutečněný výzkum. Nicméně mohu hovořit o vlastních zkušenostech. Při používání vložek a tamponů známe každá onen zápach, který se vyskytuje i při časté výměně (prý daný bakteriálním rozkladem krve). Druhým aspektem jsou použitá bělidla, která se z materiálu uvolňují (viz Doba jedová). Naproti tomu u kalíšku si mohu být jistá, že je bez bělidel a i při méně časté výměně je krev cítit pouze krví (klasický železitý pach), takže opravdu nemám strach, že by se krev "ve mně kazila", jak často zaznívá od odpůrců. Přechod ke kalíšku pozitivně ovlivnil "mojí mikroflóru", víte jak to myslím.

Narazila jsem pouze na upozornění možného vyvolání endometriózy při používání kalíšku, ovšem opět bez uskutečněného výzkumu. Materiál kalíšku byl testován, jako nezávadný (pro ženu při užívání). Obrázek nechť si každý vytvoří sám.

Pohoda. Kromě prvního dne menstruace, kdy mívám bolesti, se mi často stává, že si ani nevzpomenu, že "to zrovna mám". Prostě můžu dělat a fungovat úplně stejně jako obvykle a to je pro mě ten úplně největší benefit. Ráno a večer kalíšek vyprázdním (nebo jinak podle potřeby) a jinak NIC. Od doby, co ho používám, už pro mě měsíční krvácení není otrava, ale přirozenost. A je i docela zajímavé mít přehled o tom, kolik tekutiny tělo vyloučí a jak vlastně vypadá (mimochodem je to opravdu pěkně rudá krev, žádný sražený smradlavý rezatý fujtajbl na vložce). Je to vlastně jediný důvod jak menstruční krev zachytit pro použití (vím, že některé ženy používají pro rostliny).

A nevýhody?

Křeče. Stává se mi pouze první den po několik hodin, že s kalíškem cítím křeče silněji. V tuto dobu kalíšek vyjímám a funguji na tzv. bezvložkové metodě.

Zavedení a vyjímání. I pro mě, jako nešiku, je to snadné. Vymýt nebo vytřít papírem se dá kalíšek na každém WC. A strach z krve? Nekomentuji.